Životopis

Olga Vít Krumpholzová

V letech 1996 – 2000 vystudovala Konzervatoř Jana Deyla v Praze obor zpěv u prof. J. Boháčkové a obor klasická kytara u prof. V. Rejlkové. Poté následovalo studium klasického zpěvu na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, 2000 – 2005. V roce 2003 ukončila bakalářské studium (u prof. J. Jonášové) a v roce 2005 magisterské studium (u doc. M. Hajóssyové).

Mezitím byla členkou hudebně tanečního souboru Chorea Bohemica (v letech 1998-2001) a působila také jako člen pardubického hudebně-instrumentálního souboru Rebelcanto (v letech 2001-2004).

V rámci studia HAMU vystupovala na festivalu Opera 2003 v hlavní roli Lucietty v opeře Drndy českého skladatele J. Fischera, dále pak v letech 2000-2005 vystupovala v různých operních rolích v divadle Inspirace. V Mozartově opeře Figarova svatba ztvárnila roli Zuzanky v divadle Bez zábradlí (2005).

BAROKO

Jako stálá sólistka barokního souboru Hofmusici nastudovala několik barokních operních rolí včetně barokní gestiky (2003 - A. Caldara – Il Natale d‘Augusto – Celie, 2005 - A. Caldara – Ghirlanda di fiori – Auretta, 2008 - A. Vivaldi – Argippo – Silvero, 2009 - N. Porpora – Smrt Herkulova – Iole, 2014 – J.A.Hasse – L´Ipermestra - Elpinice). V srpnu 2010 sólově zpívala ve Vídni na koncertě v rámci cyklu „Sonntagskonzerte im Liechtenstein Museum“ (Vídeň, Herkulův sál Lichtenštejnského paláce). Se souborem Hofmusici také absolvovala řadu festivalů v České republice, Itálii, Rakousku, Chorvatsku aj. V roce 2012 s týmž souborem ztvárnila jednu z hlavních rolí v nově objevené kantátě na Slavnostním koncertě k 20. výročí zápisu Českého Krumlova na seznam UNESCO v rámci Festivalu barokních umění Český Krumlov 2012.

Od roku 2010 do současnosti účinkuje jako stálá sólistka na koncertech s Ensemble Carnevale Praha na hudebně-tanečních představeních v rámci letního festivalu Opera barocca. Jedná se o cyklus vystoupení, na kterých se představuje ochutnávka hudby, árií a tanců ze slavných oper a baletů XVII. a XVIII. století v původním provedení.

Na podzim roku 2011 vystupovala se souborem Hipocondria ensemble na IV. ročníku Festivalu barokních umění Český Krumlov 2011 a v roce 2012 se souborem účinkovala na koncertě na Mezinárodní letní škole staré hudby ve Valticích.

OSTATNÍ

V 2008 absolvovala podzimní turné (Ostrava, Praha, Berlín) se souborem Ostravská banda a v březnu roku 2010 měla sólový recitál české písňové a operní tvorby v maďarském městě Nyíregyháza v rámci partnerství s Prahou 10.

V roce 2010 účinkovala v sérii koncertů Bobbyho McFerrina jako členka jeho profesionálního vokálního ansámblu.

Koncertně vystupuje s Orchestrem Akademie věd, se kterým ve Dvořákově síni Rudolfina zazpívala několik sólových sopránových partů významných děl (A. Dvořák - Te Deum, L. van Beethoven - 9. symfonie, C. Orff - Carmina Burana), v pražském chrámu sv. Ducha a sv. Mikuláše pak sopránový part Dvořákovy Stabat Mater, Bachova Magnificat in D a Rybovu Českou mši vánoční.

Pravidelně spolupracuje jako sólistka s několika dalšími ansámbly, např. Musica per tibia, Musica festiva di Praga, souborem Hofmusici, táborským orchestrem Bolech, souborem Hipocondria ensemble, Capella Regia, Ensemble Carnevale Praha, Filokallia, žesťovým kvintetem Brass Five, sólové koncerty s varhanním doprovodem Michelle Hradecké, aj.